3 Nisan 2014 Perşembe

Ek Gıdaya Hazırlık: Beslenme Gereçleri

Sanki daha dün gibi...sütüm oldu mu olacak mı, kilo aldı mı alacak mı derken Aişe Mina mız doğalı göz açıp kapatıncaya kadar 6 ay oldu bile.

İnsanın beslenme anlamında hayatında 3 önemli dönemi varmış: Anne sütü, ek gıdaya geçiş, ve sonrası. Ek gıdaya geçiş dönemi işte bu kadar büyük önem taşıyor. 

6 ay sadece anne sütü alan (çok şükür) kuzumuz için doktorumuzun "artık yavaş yavaş ek gıdaya başlamalıyız, damak tadı gelişmeli" dediği andan itibaren çok heycanlandım. Öyle ya, bu ailemiz için bir geçiş noktasıydı ve çok önemliydi. Bu dönemle ilgili çok fazla şey okuyorum araştırıyorum ama yine de doktorumuza %100 güvendiğim için tam bir teslimiyetle dikkatlice bize söylediği herşeyi dinleyerek not ettim. Kademeli ve istikrarlı bir çalışma yapmamız gerekiyor.

Ek gıdalarımız, neyi ne kadar hangi aralıklarda verdiğimiz ile ilgili ayrıca yazılarım gelecek. Şimdilik sadece hazırlık ve beslenme araçlarımızı yazmak istiyorum.

Mama kaşığı, mama tabağı en başta almamız gereken iki ihtiyacımızdı. Doğruca eczaneye gittik. Zaten aklımda ne alacağım belliydi. Bebek ürünlerinde ilk günden beri tercih ettiğim Avent in 6+ bükülebilir kaşığı ve küçük çukur mama tabağı seçimimizdi. Kuzumun yiyecekleri ayrı kaplarda hazırlanmalıydı.Bunun için daha önceden aldığım ve asla kimyasal bir maddeyle yıkamadan elimde yıkadığım yoğurt mayalamak ve benzeri şeyler için küçük cam kavanoz, haşlama vs de kullanmak için küçük bir cezve diğer yardımcılarımız olacaktı.

Deterjanların içeriği tamamen kimyasal maddelerden oluştuğundan, makina ne kadar yıkarsa yıkasın bulaşıklara yapışan bu partikülleri arındıramadığından dahaçok hassas olan kuzucucuklarımız için beslenme gereçlerinien iyi dezenfekte şekli önce sirkeyle sonra ılık suyla yıkamak olmalı.
Bizlerin kullandığı mutfak gereçlerinden farklı bir yerde steril bir şekilde muhafaza edilmeli. Henüz 6 aylık dönem için bence bunlar yeterli olacaktır. Büyüdükçe, yediklerimiz çoğaldıkça ihtiyaçlarımıza yenileri eklenecektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder